» » Theo Angelopulos'un Arşivi Yunanistan Yangınında Yok Oldu!

Kayıt Ol Theo Angelopulos'un Arşivi Yunanistan Yangınında Yok Oldu!Theo Angelopulos'un evi de Yunanistan yangınına kurban gitti. Yunanistan'ın gururu Théo Angelopoulos'un arşivi de yangında yandı. Yeni Avrupa Sineması'nı şekillendiren ve ona sanatsal özünü kazandıran yönetmenlerin başında gelen Angelopoulos'un arşivini barındıran evi, Yunanistan'da başkent Atina'nın yakınlarında gerçekleşen ve 76 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan yangına kurban gitti. Haber sosyal medya üzerinden öğrenildi. Gönderide; "Bu ev, merhum yönetmen Theo Angelopoulos'un bütün arşivlerini barındıran ev. Her şey yanmış. Sadece modern Yunan kültürü için değil, dünya kültürü için de büyük bir kayıp." denildi.

Yönetmenin eşi Fivi İkonomopulu-Angelopulu eşinden kalan tüm belgelerin, kitapların ve gün ışığına çıkmamış tüm entelektüel üretiminin evle birlikte yandığını açıkladı.

Bol ödüllü Yunan yönetmen Théo Angelopoulos, son filmi "Öteki Deniz"in çekimleri sırasında kendisine çarpan bir motorsiklet nedeniyle kaldırıldığı hastanede 76 yaşında hayatını kaybetmişti. Ünlü yönetmen 40 yıllık sinema kariyeri boyunca Avrupa film festivallerinden sayısız ödül kazanmıştı.

Karakterize bir sinema tekniğine sahip olan Angelopoulos, durağan ve şiirsel anlatımı geniş plan çekimlerle ve uzun sekanslarla desteklemesiyle biliniyordu. Başrolünde Harvey Keitel'in olduğu Ulis’in Bakışı (To Vlemma tou Odyssea) ile Cannes'dan Jüri Büyük Ödülü'nü kazanan yönetmen, 1998 tarihli Sonsuzluk ve Bir Gün (Mia aioniotita kai mia mera) ile de büyük ödül Altın Palmiye'ye uzanmıştı.